Relacje matki i córki – wpis Magdy Ostrowskiej

Moja matka zawsze mi mówiła: „Kiedy masz córkę, rodzisz swojego najlepszego przyjaciela.” Kiedy się postarzałam i miałem własną córkę, to stwierdzenie zaczęło naprawdę brzmieć prawdziwie.
Być może czytasz to i myślisz Dlaczego tak nie czuję? albo dlaczego ja i moja nastoletnia córka nieustannie się kłócimy? Nie zrozum mnie źle, wychowywanie nastoletniej córki to dużo pracy. Przez lata mieliśmy wiele bitew i wiele wojen. Niektóre wygrałem, a niektóre zdecydowanie przegrałem: kłótnie o przyjaciół, chłopaków, ubrania, które pokazują zbyt dużo ciała, godziny policyjne i pracę w szkole. Ja chciałam, aby się uczyła, a ją interesowały tylko gitary klasyczne Pamiętam, jak odchodzę po kłótni i czuję, że ona mnie nienawidzi, a ja jestem porażką jako matka. Ale prawdopodobnie będą to czasy, które pamięta najbardziej. To są punkty zwrotne w jej życiu, które pomogły jej dorosnąć, rozwijać się i nauczyć radzić sobie z różnymi sytuacjami w jej życiu. Ważne jest bycie rodzicem, a nie przyjacielem, i wyznaczanie granic naszym córkom, gdy pomagamy im kształtować niezależne, pewne siebie kobiety. Wtedy, gdy jest już wystarczająco dorosła i staje się całkowicie niezależna, twoja córka może zostać twoim najlepszym przyjacielem.
Jako mama wychowująca nastoletnią córkę jestem zmuszona chcieć naprawić jej problemy. Kiedy ma złamane serce, moje serce boli; kiedy jest wściekła na swoich przyjaciół, też jestem zła. Są to sytuacje, w których dzielę się z nią swoimi doświadczeniami i zapewniam ją, że wszystko będzie dobrze po jakimś czasie.
Mając siedemnaście lat, pamiętam, że myślałem, że moja mama nie ma pojęcia, przez co przechodzę i że nie może  tego zrozumieć. Jako kobieta i córka wiem, że nie ma nic bardziej mylnego. Mamusie absolutnie to rozumieją. Przeżyliśmy to, mimo że nasze córki po prostu nie widzą nas jako nastolatków. Nauczyłem się, że słuchanie bez umieszczania mojego zmartwienia i strachu w centrum daje mojej córce pewność, że ma ona potrzebę, aby mi zaufać. Są rzeczy, których nie chcę wiedzieć, a także rzeczy, w których muszę mieć pewność, że wie, takie jak bezpieczny seks, ostrożność w eksperymentowaniu z narkotykami, zrozumienie, że powiedzenie „NIE” chłopcu jest OK, i jeśli czuje się zagrożona, jest zawsze ktoś, do kogo można się zwrócić.
Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc. Oto kilka porad podczas rozmowy z nastoletnią córką:  
  •    Zacząć wcześnie. Zawsze rozmawiałem z moją córką o rzeczach, które dzieją się w jej życiu w tym czasie. Jeśli zaczniesz uczciwe rozmowy na wczesnym etapie relacji, zbudujesz zaufanie.
  •  Bądź szczera. W zależności od wieku twoich córek, podziel się spostrzeżeniami i doświadczeniami, które są odpowiednie dla wieku. Gdy dziewczyny wkraczają w swoje nastoletnie lata, bądź sprytna w tym, co udostępniasz. Pamiętaj, że istnieje granica między byciem mamą a byciem przyjacielem. Możesz podzielić się swoimi szczerymi doświadczeniami bez wszystkich szczegółów.     
  • Ustal ograniczenia. Twoja nastoletnia córka może nie doceniać ścisłej godziny policyjnej lub wykonywania obowiązków domowych, ale pamiętaj, że jesteś przede wszystkim rodzicem. Twoja córka w końcu doceni, że troszczysz się wystarczająco, aby ustalić zasady i granice.
  • Znalezienie wspólnego gruntu. Jako mamy mamy skłonność do rozwiązywania problemów rodzinnych i opracowywania rozwiązań. Unikaj naprawiania problemów swojej córki. Pozwól jej przemówić podczas słuchania. Bądź pomocna i daj jej znać, że jesteś obok niej, jeśli cię potrzebuje. Urodzenie najlepszego przyjaciela nie jest łatwe. Czasem życie jest wypełnione frustracją, bólem serca i ostrą miłością. Lubię to traktować jako jazdę rollercoasterem. Są wzloty i upadki. Ale kiedy jazda się kończy, jesteś tak szczęśliwy, że poszedłeś dalej. Patrzę na nią, kiedy ona nie wie, a moje serce bije z miłości.

Urodziłam te młode kobiety, które mają wszystko, na co czekają w nadchodzących latach. Jestem pewna, że urodziłem moją najlepszą przyjaciółkę. Poza tym, że jestem matką nastoletniej córki, jestem nauczycielką od ponad 25 lat. Jestem pasjonatem pracy z dziećmi i ich rodzinami, aby pomóc im w otwarciu dróg komunikacji i zdrowych relacji, które doprowadziły mnie do dalszej edukacji w zakresie terapii rodzinnej. Obecnie jestem zarejestrowanym terapeutą rodzinnym.ie.

You may also like...

1 Response

  1. Marta napisał(a):

    Super wpis. Relacje z córkami bywają trudne, ale warto rozmawiać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *